• Školský parlament-Diáktanács

• A Diáktanács (DT) története

1994 áprilisában az OKT-n (Országos Középiskolások Találkozója) vettek részt akkori diákjaink, amelyen többek között a diákönkormányzatok működéséről (vagy stagnálásáról), a diákok jogairól beszélgettek a Diákhálózat (DH) alelnökével és tagjaival. Szomorúan tapasztalták, hogy míg más iskolákban sikeresen működik a DT, nálunk még csak nem is hallottak ilyen dologról. Ők akkor léptek, és változtattak a dolgon.

Az Érsekújvári Gimnázium magyar tagozatának diákjai elhatározták, hogy alapítanak egy szervezetet (csoportot), amelyen belül a diákok hangot adhatnak véleményüknek az iskolával kapcsolatban. Így jött létre a diáktanács.

A DT állandó összeköttetésben áll a DH-val, amely támogat, iskolázásokat, táborokat szervez.

A DT legfontosabb feladata tehát, hogy képviselje a diákok jogait és érdekeit, illetve informálja a diákokat az iskola által szervezett programokról, amelyek lehetnek tudományos, sport- vagy kulturális jellegűek.

Ezekről az eseményekről először a DT gyűlésein esik szó. A gyűléseken minden osztály képviselteti magát egy vagy két tanulóval, akiknek későbbi feladatuk tájékoztatni osztálytársaikat a gyűlés tárgyáról. A gyűlésen a szervezet elnöke ismerteti a tagokkal az éves munkatervet, a diákok pedig mindehhez hozzászólhatnak, esetleg kibővíthetik a tervezetet.

Hagyománnyá vált akcióink közé tartozik a gólyabál, a karácsonyi ünnepségek, a diákbál és a diáknap. Idén megpróbálkozunk az iskolarádió felélesztésével.

A DT második fontos feladata a diákok „szórakoztatására” irányuló programok megszervezése. Ez a munka nem kevés energiát és odafigyelést igényel, ezért akár azt is mondhatjuk, hogy a DT-nek nevelő célja is van. Ilyenkor lehet megtanulni, hogyan kell munkakapcsolatot teremteni, és főleg hogyan tudjuk megvalósítani terveinket. Ezeknél a feladatoknál legfontosabb az elnök munkája: ő irányítja az egész szervezet tevékenységét.

A DT megalakulása óta rendszeresen váltották egymást az elnökök és alelnökök. 1992-től napjainkig a következő diákok álltak a szervezet élén:

• Hanzelík Zsuzsanna
          • Lunsadysa Nanyka
          • Jacsa Zsuzsanna
          • Szabó Dávid
          • Maga Marianna
          • Zsubori Zsuzsanna
          • Karakán Sándor
          • Ábrahám György
          • Csányi Zsuzsanna
          • Mészáros Patrik
          • Glucharov Mária
          • Molnár Gábor
          • Bíró Szilvia

A DT alapításában és elindításában nagy szerepe volt Mojzes Ildikó tanárnőnek, akit később Miskó Hátas Anna tanárnő váltott fel, és tölti be jelenleg is a felügyelő tanár szerepét.

Gimnáziumunk rendszeres programjává vált a diáknap, illetve a diákbál. A diáknapon, amely minden évben november 17. környékén rendezünk, érdekes és szórakoztató programokkal „kedveskedünk” diáktársainak. Beszélgetéseket, előadásokat, vetélkedőket szervezünk, melyeken különféle díjakkal jutalmazzuk a bekapcsolódó tanulókat. A másik fontos esemény a Reprezentációs Diákbál, amelyre farsang táján kerül sor. Az élő zene mellett tombola várja a vendégeket. Az első három bál még a Magyar Középiskolások Bálja volt, azaz az egészségügyi, az elektrotechnikai és a gimnáziumi diákok közös szórakozása. Ebből fejlődött ki a gimnáziumunk önálló rendezvénye, a Reprezentációs Diákbál.

Ezenkívül sportnapokat, mozi- és színházlátogatásokat is szervez a DT, valamint az iskolaújság, a MI ONE? szerkesztését is felügyeli.

A feladatok elvégzéséhez szükséges anyagi hátteret a programok bevétele jelenti.

A diákok életében fontos, hogy legyen néhány ember, akik az ő érdekeiket tartják a legfontosabbnak, és nem utolsósorban egységet alkossanak a diákok körében.

Úgy érzem, a Diáktanács tagjai megfelelően képviselik ezt az ügyet.

Miskó Hátas Anna