• ACES 2012

• Posledný septembrový týždeň sme Kick-Off Stretnutím v Lašku odštartovali aces cyklus 2012/2013. Do aktuálneho ročníka súťaže na tému „mediálna gramotnosť“ sa prihlásilo viac ako 400 škôl zo strednej a východnej Európy. Medzinárodná porota zložená z odborníkov v oblasti vzdelávania vybrala 44 projektov, do ktorých je zapojených 107 škôl z 15 krajín. Až na 12 projektoch participujú aj školy zo Slovenska. V Slovínsku sa stretlo takmer 300 účastníkov: študenti, učitelia, facilitátori, organizátori, žurnalisti.

Cieľom „nakopnutia“ („kick off“) bolo prepojiť učiteľov a študentov, „prelomiť ľady“, odbúrať možné predsudky spojené so strachom z odlišností kultúr a vytvoriť pôdu pre spoluprácu na schválených medzinárodných partnerských projektoch. Partneri, v zastúpení učiteľ a študent z každej zo zúčastnených škôl, diskutovali o realizácii projektov, naplánovali si stretnutia v partnerských krajinách aby sa do projektu mohlo zapojiť čo najviac študentov a učiteľov. Školy si stanovili očakávané výstupy, Kick-Off meeting sa niesol predovšetkým v duchu načerpania poznatkov o mediálnej gramotnosti a potrebných zručností v oblasti projektového manažmentu.

Workshopy pre študentov a učiteľov boli vedené skúsenými osobnosťami z médií, neziskového sektora, umeleckých kruhov a facilitátormi. Preberali sa témy ako „Pekná ružová vs. Silná modrá: cliché v reklame spojené s rodovou rozdielnosťou“, „Čo si myslíte o... násilí v školách?“, „Kde sú Vaše kritické okuliare?“, „Občianska účasť Online“, „Vystupuj aktívne proti násiliu!“, „Cestovný sprievodca projektovým cyklom“, „Občiansky žurnalizmus a VisuALL (vizuálny) workshop – Film o kultúrach“, „Použi ma ale nezneuži ma – Dokážeme zachytiť problémy v školách ako sú diskriminácia mobilnými telefónmi? Aké výzvy sa s tým spájajú“, „Cestovný sprievodca projektovým cyklom“ a pod.

Pozitívnym znakom nadšenia a dlhodobého zapojenia účastníkov do projektu a siete aces bol workshop pani učiteľky Mateji Todorovskej (viacnásobná účastníčka aces) a študentky Anji Lončarek zo Slovinska o medzikultúrnych školách a ich význame vo vzdelávaní.

Poznatky o mediálnej gramotnosti mohli účastníci získať a zároveň otestovať v praxi prostredníctvom tzv. webu učenia, ktorý pozostával z 21 stanovísk, kde sa učitelia a študenti interaktívne a kreatívne vzdelávali a zoznamovali s novými médiami. Cieľom webu bolo sprostredkovať účastníkom čo najviac vedomostí, zručností ale i kriticko-analytický pohľad na médiá a ich vplyv na spoločnosť.

Az utolsó szeptemberi héten Makai Karmen és Soóky Zoltán tanár úr részt vettek a fennt említett találkozón, hogy megkezdjék a féléves projektet. Bízunk benne, hogy hamarosan a többiek is bekapcsolódnak a munkába.