• Inovovaný školský vzdelávací program EKOMUKO

        • Úplné znenie školského programu s učebnými osnovami je dostupné u riaditeľky školy.

          Inovovaný školský vzdelávací program EKOMUKO

          Gymnázium Petra Pázmáňa s vyučovacím jazykom maďarským

          Pázmány Péter Gimnázium, Letomostie 3, Nové Zámky - Érsekújvár

          Stupeň vzdelania: 3A

          Dĺžka štúdia: štvorročná

          Vyučovací jazyk: maďarský

          Študijná forma: denná

          Druh školy: štátna

          Predkladateľ:

          Názov školy: Gymnázium Petra Pázmáňa s vyučovacím jazykom maďarským

          Pázmány Péter Gimnázium

          Adresa Letomostie 3, 940 61 Nové Zámky

          IČO: 37965352

          Riaditeľ školy: PaedDr. Zuzana Peternai, PhD.

          Koordinátor pre tvorbu ŠkVP: Mgr. Anna Miskó Hátas

          Zriaďovateľ:

          Názov: Nitriansky samosprávny kraj

          Adresa: Rázusova 2/A, 940 01 Nitra

          Kontakty: Odbor vzdelávania a kultúry, tel. č. 037/69 229 38

          Platnosť dokumentu od 1.9.2015

          Podpis riaditeľa

          II. Charakteristika ŠkVP Ekomuko

          1.

          Zameranie, profilácia, ciele výchovy a vzdelávania

           

                      Výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na vysokoškolské štúdium, ktoré od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Pripraviť človeka rozhľadeného, vytrvalého, schopného kooperovať a pracovať v tíme, schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu.

          Chceme zabezpečiť kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zreteľom na možnosti školy, so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov. Je nutné zvyšovať efektívnosť vyučovania slovenského jazyka so zreteľom na komunikatívnosť. Našim cieľom je aj formovať u žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie, vychovávať žiakov v duchu humanistických princípov.

           

          Filozofia školy je založená na troch pilieroch:

           

          EKOlogická výchova - Cieľom je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že nadobudne schopnosť:

          - chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov , ktorými sa riadi život na Zemi,

          - poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta,

          - pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,

          - rozvíjať spoluprácu pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni,

          - pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie, vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a výrobcu,

          - vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská.

          V oblasti postojov a hodnôt žiak nadobudne schopnosť:

          - vnímať život ako najvyššiu hodnotu,

          - pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja ľudskej spoločnosti,

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu,

          - podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom praktickej výučby,

          - posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu estetických hodnôt prostredia,

          - schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu,

          - prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému prostrediu,

          - rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.

          Spôsob realizácie: Okrem začlenenia rôznych podtém týkajúcich sa environmentálnej výchovy do učebných osnov chémie, biológie a cudzích jazykov, vedenie školy v spolupráci so študentských parlamentom bude organizovať Deň študentov v duchu posilnenia tohto piliera (formou prednášok, ponuka Fair Trade výrobkov, premietanie filmov so zameraním na ekológiu, spoločenské hry na tému spravodlivý obchod a pod.). Škola sa bude zapájať do projektov, ktoré majú za cieľ podporiť environmentálnu výchovu: Zdravá škola, Ekofond, Aktívne globálne školy, Recyklohry a pod., formou násteniek budú informovať žiakov o súčasných trendoch v danej oblasti, v spolupráci s miestnymi inštitúciami (Miestne regionálne stredisko, Kino Mier) zúčastňovať sa na ich aktivitách súvisiacich s environmentálnou výchovou (Ekofestival, rôzne výchovné koncerty, výstavy a prednášky), organizovať rôzne aktivity pri príležitosti Dňa Zeme, Dňa vody, Dňa vzduchu a pod. Konkrétne aktivity a spôsob realizácie bude súvisieť od aktuálnej ponuky jednotlivých inštitúcií.

           

          MUltikultúrna výchova - Multikultúrnosť slovenskej spoločnosti nikdy neznamenala len pokojné spolunažívanie rôznych skupín obyvateľov, ale vždy bola a dodnes je poznačená aj predsudkami a stereotypmi, ktoré sa prejavujú v rôznych podobách neznášanlivosti, rasizmu, či xenofóbie. Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení, a aby boli schopní rozoznať, rešpektovať a podporovať rôzne kultúrne ukotvenie vo svojom okolí. Cieľom multikultúrnej výchova je preto výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokáže s ich príslušníkmi konštruktívne

          komunikovať a spolupracovať.

          Spôsob realizácie: Prvým krokom realizácie sa vymaľoval vestibul školy rôznymi farbami, ktoré znázorňujú rôznorodosť obyvateľstva. Multilaterálny školský projekt Comenius priniesol spoluprácu s krajinami ako Holandsko, Španielsko, Poľsko a Nórsko. Počas dvoch rokov žiaci a učitelia budú intenzívne poznávať kultúru a tradície týchto krajín, čím význame prispejú k multikultúrnej výchove. V budúcnosti sa vedenie školy bude snažiť o získanie viacerých zahraničných partnerov a kontaktov za účelom zabezpečenia pestovania multikultúrneho zamerania školy.

           

          KOmunikácia – cieľom tohto piliera je rozvíjať kľúčové kompetencie tak, aby jazyková príprava žiakov efektívne zodpovedala požiadavkám moderného európskeho demokratického občana pripraveného na život v spojenej Európe. Učenie sa jazykov podporuje otvorenejší prístup k ľuďom. Komunikácia a rozvoj kompetencií v jazyku sú dôležité pre podporu mobility v rámci Európskej únie, umožňujú občanom plne využívať slobodu pracovať a študovať doma alebo v niektorom z jej členských štátov. Orientácia jazykového vzdelávania na kompetencie vytvára v nemalej miere podmienky pre nadpredmetové a medzipredmetové vzťahy, ktoré pomáhajú učiacemu sa chápať vzťahy medzi jednotlivými zložkami okolia a sveta, v ktorom existujú. Základným princípom jazykového vzdelávania na báze kompetencií je zabezpečiť, aby učiaci sa:

          − dokázal riešiť každodenné životné situácie v cudzej krajine a v ich riešení pomáhal cudzincom, ktorí sú v jeho vlastnej krajine,

          − dokázal vymieňať si informácie a nápady s mladými ľuďmi a dospelými, ktorí hovoria iným jazykom a sprostredkúvajú mu svoje myšlienky a pocity v jazyku, ktorý si učiaci sa osvojuje, viac a lepšie chápal spôsob života a myslenia iných národov a ich kultúrne dedičstvo.

           

          Spôsob realizácie: Pri určení tohto piliera sme mali na mysli predovšetkým komunikáciu v cudzom a štátnom jazyku. Na zabezpečenie realizácie uvedených cieľov vedenie školy každoročne sa zapojí do programu Comenius Assistent (alebo do obdobného projektu) – pomocou tohto programu môže škola získať zahraničného lektora, ktorý bude pomáhať vo vyučovaní aj v mimoškolských aktivitách. Prítomnosť učiteľa, ktorý komunikuje len v cudzom jazyku významne prospeje k zlepšeniu komunikačných zručností žiakov. Program DSD na škole už roky zabezpečuje zahraničného lektora pri príprave žiakov na skúšku, preto vedenie školy aj v budúcnosti bude podporovať prítomnosť lektora.

          Učitelia cudzích jazykov sa budú snažiť pre žiakov vytvárať programy, ktoré im zabezpečia nácvik komunikačnej kompetencie, napr. mimoškolské aktivity, divadelné predstavenia v cudzom jazyku, exkurzie do Rakúska, Nemecka a Anglicka, účasť na projektoch, cez ktoré majú žiaci možnosť vycestovať (Comenius, Twin School, a pod.).

           

          V súlade s princípmi školy škola uskutočňuje Program milosrdenstva. Cieľom programu je podporiť toleranciu žiakov voči inakosti, ukázať im rôzne sociálne situácie.

          Spôsob realizácie programu: Žiaci druhého ročníka školy sa jeden deň v mesiaci december, niekedy pred vianočnými prázdninami strávia 1 deň v inštitúcii, ktorá zabezpečuje sociálnu starostlivosť pre deti, zdravotne alebo duševne postihnutým, bezdomovcom, starým ľuďom alebo zatúlaným zvieratám. V spolupráci s inštitúciami ako Psí útulok, Súkromná špeciálna škola pre autistov a pod. sa určí jeden deň v mesiaci december, kedy prijmú našich žiakov. Tomuto dňu bude predchádzať inštruktáž žiakov v trvaní 2 triednických hodín, na ktorých sa im priblížia ciele a podrobnosti programu a pripravia sa na túto službu. Od zákonných zástupcov žiakov sa vyžiada informovaný súhlas s účasťou na programe s dvoma možnosťami: povoľuje účasť v inštitúcii, avšak nepraje si aktívnu angažovanosť a l e b o povoľuje účasť s aktívnou účasťou. Ak zákonný zástupca si nepraje účasť svojho dieťaťa na programe, v deň realizácie programu sa mu zabezpečí riadny dozor, resp. vyučovanie v budove školy.

          Ciele výchovy a vzdelania

          Okrem cieľov uvedených v štátnom vzdelávacom programe pre gymnáziá si škola určuje nasledovné vlastné ciele v oblasti výchovy a vzdelávania založené na vyššie uvedenej SWOT analýze:

          • rozvíjať aktuálne kľúčové kompetencie žiakov (finančnú a čitateľskú gramotnosť)
          • posilniť kontrolnú činnosť riaditeľky za účelom zvyšovania kvality vyučovania (hospitácie s opatreniami)
          • zavádzať inovatívne metódy vyučovania
          • využívať digitálne učebnice
          • posilniť digitálne kompetencie žiakov
          • rozvíjať kompetencie všetkých žiakov v oblasti využívania IKT
          • posilniť činnosť predmetových komisií v oblasti interného vzdelávania zamestnancov a analýzy výchovno-vzdelávacích potrieb žiakov
          • realizovať pravidelné sebahodnotenie školy
          • zapájať žiakov do projektovej činnosti (do medzinárodných projektov)
          • posilniť činnosť výchovného poradcu
          • zohľadňovať rozdielne vzdelávacie potreby žiakov diferencovanými úlohami
          • orientovať sa na vyššie myšlienkové operácie pri zadávaní úloh
          • rozvíjať sebahodnotenie žiakov a hodnotenie žiakov navzájom
          • podporovať a rozvíjať celoživotné vzdelávanie

          Pedagogické stratégie

          Podporujeme výučbu pomocou didaktickej techniky, semináre, diskusie, samostatné a tímové projekty, dlhodobé samostatné práce, prezentácie a obhajobu výstupov. Uprednostňujeme kooperatívne a konštruktivistické vyučovanie, ktoré prezentujeme aj navonok vrámci Dňa otvorených dverí alebo vzorových hodín vrámci Jarných odborných dní organizovaných Združením maďarských pedagógov na Slovensku. Dôraz je kladený na samostatnosť a zodpovednosť za učenie. Využívame IKT vo vyučovaní, zapojili sme sa do rôznych  projektov.

          Na vyučovacích hodinách delíme triedy podľa platných predpisov, zlučovanie žiakov z rôznych ročníkov realizujeme v predmetoch etická výchova a náboženská výchova. Od založenia školy sa zapájame pomocou nemeckého lektora do programu Deutsche Sprach Diplom II, kde môžu žiaci získať medzinárodne uznávaný jazykový diplom z nemeckého jazyka. V rámci DSD vytvárame jednotlivé skupiny z rôznych ročníkov.

          Snažíme dôsledne vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Chceme si všímať ich talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Venujeme väčšiu pozornosť samostatnej práci žiakov a ich cieľavedomému zvládaniu učiva. Orientujeme sa na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slabo prospievajúcich, pre zvýšenie ich vnútornej motivácie.

          2. Dĺžka štúdia a formy výchovy a vzdelávania

          Śtúdium je štvorročné. Škola má oprávnenie aj na realizáciu osemročnej formy štúdia, ale vedenie sa rozhodlo túto formu nepodporovať a od roku 2010 nežiada schválenie plánu výkonov na osemročnú formu štúdia.

          Výchova a vzdelávanie sa organizuje dennou formou štúdia. Na základe písomnej žiadosti plnoletého žiaka alebo jeho zákonného zástupcu sa vzdelávanie môže uskutočňovať aj formou individuálneho vzdelávania podľa individuálneho vzdelávacieho programu.

          3. Stupeň vzdelania

          Vyššie sekundárne vzdelanie - úplné (maturitné) stredné všeobecné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním programu ostatného ročníka štvorročného programu odboru vzdelávania v gymnáziu, ktorý sa ukončuje predpísanou štandardnou maturitnou skúškou. Dokladom o získanom maturitnom vzdelaní je vysvedčenie o maturitnej skúške.

          Absolventi vyššieho sekundárneho vzdelávania ISCED 3A – gymnázia môžu pokračovať v následnom vzdelávaní na terciárnej úrovni ISCED 5 (vysoká škola), prípadne v rôznych formách nadstavbového alebo pomaturitného štúdia na úrovni ISCED 4 – postsekundárneho neterciárneho vzdelávania alebo vstúpiť získanou kvalifikáciou na trh práce.

          IV. Školský učebný plán

          Štvorročné štúdium

           

          Vzdelávacia oblasť

          Predmet/ročník

          1.

          2.

          3.

          4.

          Spolu

          Jazyk a komunikácia

          slovenský jazyk a slovenská literatúra

          3

          3

          3

          3+1

          12+1

          maďarský jazyk a  literatúra

          2

          3

          3

          4

          12

          prvý cudzí jazyk

          4

          4

          4

          2+3

          14+3

          druhý cudzí jazyk

          4

          3

          3

          0

          10

           

          48+4

          Matematika a práca s informáciami

          matematika

          4

          4

          4

          0

          12

          informatika

          1

          1

          1

          0

          3

          15

          Človek a príroda

          fyzika

          2

          2+1

          1+1

          0

          5+2

          chémia

          2+1

          2

          1

          0

          5+1

          biológia

          2+1

          3

          1

          0

          6+1

          pokusy

          +1

          0

          0

          0

          +1

           

          16+5

          Človek a spoločnosť

          dejepis

          2

          2

          2

          0

          6

          geografia

          1

          2

          1

          0

          4

          občianska náuka

          0

          1+1

          1

          0

          2+1

           

          12+1

          Umenie a kultúra

          umenie a kultúra

          1

          0

          0

          1

          2

           

          2

          Človek a hodnoty

          etická výchova / náboženská výchova

          1

          1

          0

          0

          2

           

          2

          Zdravie a pohyb

          telesná a športová výchova

          2

          2

          2

          2

          8

           

          8

          Spolu – povinná časť

           

          31

          33

          27

          12

          103

          Disponibilné hodiny

           

          +3*

          +2*

          +5**

          +4***

          +26

          semináre

           

           

           

          +12***

          Spolu

           

          34

          35

          32

          28

          129

           

           

          Poznámky k učebnému plánu:

          1. Vyučovacia hodina trvá 45 minút.
          2. Cudzie jazyky - vyučujú sa dva z uvedených jazykov: anglický, nemecký a španielsky. Za prvý cudzí jazyk si žiaci zvolia anglický alebo nemecký jazyk, spravidla ten, ktorý sa učili aj na základnej škole, za druhý cudzí jazyk anglický, nemecký alebo španielsky jazyk pri zápise do prvého ročníka.
          3. Trieda sa delí na každej hodine v predmetoch prvý cudzí jazyk, druhý cudzí jazyk, slovenský jazyk a slovenská literatúra, informatika, etická výchova, náboženská výchova, telesná a športová výchova. Trieda sa na jednej hodine v týždni v jednom ročníku za celé štúdium delí na skupiny v predmetoch matematika v 1. ročníku, fyzika v 2. ročníku, biológia v 2. ročníku a chémia v 3. ročníku – tieto hodiny majú charakter cvičení. Delenie na skupiny je pri minimálnom počte 24 žiakov v triede. V predmete informatika je v skupine najviac 15 žiakov.
          4. Predmety etická výchova a náboženská výchova sa vyučujú v skupinách. Žiaci si pri zápise do prvého ročníka určia, ktorý predmet si vyberajú.
          5. Pri prestupe žiaka riaditeľ školy zistí, podľa akého školského vzdelávacieho programu sa žiak vzdelával na predchádzajúcej škole a zabezpečí zosúladenie jeho vedomostí, zručností a postojov so svojím vlastným vzdelávacím programom v priebehu jedného roka, t.j. do 31. augusta daného školského roka.

          Použitie voliteľných hodín

          • Voliteľné hodiny v prvom a druhom ročníku boli pridané k uvedeným predmetom v uvedenom rozsahu hodín na rozšírenie a prehĺbenie učiva z daného predmetu.
          • V treťom ročníku boli hodiny pridané k uvedeným predmetom v uvedenom rozsahu hodín na rozšírenie a prehĺbenie učiva z daného predmetu, pričom zvyšné hodiny (spolu 4) v treťom ročníku si žiaci posilnia prírodovedné predmety podľa vlastného výberu, t.j. matematiku, biológiu, fyziku, informatiku alebo chémiu 4 hodinami (jeden predmet max. 2 hodinami v ľubovoľnej kombinácii) na účelom rozšírenia a prehĺbenia učiva z daného predmetu.
          • Vo štvrtom ročníku boli hodiny pridané k uvedeným predmetom v uvedenom rozsahu hodín na rozšírenie a prehĺbenie učiva z daného predmetu (spolu 5). Ostatné zvyšné hodiny – spolu 12 v ľubovoľnej kombinácii - žiaci použijú na semináre zo zoznamu:

          Seminár z biológie (2 hodiny)

          Seminár z biológie (4 hodiny)

          Seminár z informatiky (2 hodiny)

          Seminár z informatiky (4 hodiny)

          Seminár z dejepisu (2 hodiny)

          Seminár z dejepisu (4 hodiny)

          Seminár z chémie (4 hodiny)

          Seminár z občianskej náuky (2 hodiny)

          Seminár z občianskej náuky (4 hodiny)

          Seminár z matematiky (4 hodiny)

          5. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy

           

          Gymnázium P. Pázmáňa s vjm-Pázmány Péter Gimnázium bol zriadený k 01.09.2004. Budova bola postavená a daná do prevádzky od roku 1993. Areál školy pozostáva z :

          1. budovy školy
          2. školského areálu

          Budova školy:

          Budova školy je poschodová, pozostáva z prízemia a prvého poschodia. Je členená na školu a telocvičňu. Miestnosti v škole pozostávajú z/zo:

                                           4 klasických tried

                                           3 špeciálnych učební (1xJAZ,1xINF, 1xBIO)

                                           2 učební

                                           4 kabinetov

                                           1 skladu na učebné pomôcky chémie

                                           1 kancelárie riaditeľa školy

                                           1 kancelárie sekretariátu

                                           1 kancelárie

                                           1 zborovne

                                           1 knižnice (klasická)

                                           1 bufetu

                                           telocvične s prezliekarňami a sprchami pre chlapcov a dievčatá

                                           1 údržbárskej dielne

                                           na každom podlaží z miestnosti pre upratovačku

                                           na každom podlaží z 2 WC pre žiakov v členení na M a Ž

                                           na prízemí z 2 WC pre zamestnancov v členení na M a Ž

          Ďalšie priestory školy:

          1 sklad čistiacich prostriedkov, 2 sklady učebníc, 1 sklad na rekvizity, ozdoby a nepoužívanú elektroniku, šatňa upratovačiek, miestnosť pre upratovačky s výlevkou s prívodmi teplej a studenej pitnej vody, školský vstupný dvor.

          Budova je vykurovaná plynovou kotolňou, je napojená na mestský vodovod a mestskú kanalizáciu.

          Školský areál:

          Slúži ako oddychový park a športové ihrisko aj pre verejnosť, nakoľko vstupné brány sa neuzamykajú na noc.

          Budova a pozemok sú vo vlastníctve Mesta Nové Zámky, v správe školy.

          Materiálno-technické podmienky

          Každá kmeňová učebňa je vybavená novými lavicami a stoličkami pre žiakov v príslušnom počte, počítačom s pripojením na internet (celkovo počet počítačov a notebookov v škole je 38). Okrem jednej triedy v ostatných kmeňových triedach sú okná vymenené na plastové. V každej triede, aj učebni sú biele keramické tabule, ktoré spĺňajú hygienické požiadavky vyučovania aj pre alergikov a počítač s pripojením na internet. V troch triedach a 2 učebniach sú namontované aj interaktívne tabule. Veľkosť tried umožňuje vytvoriť relaxačné kúty pre žiakov, kreslá a pohovky sú postupne v každej triede vymenené na sedacie vaky z ekokože. Okrem nich si žiaci a návštevníci môžu využiť aj lavice a stoličky, ktoré sú umiestnené na chodbách. Všetky miestnosti sú pripojené na internet.

          V učebni informatiky je 21 notebookov vrátane učiteľského, interaktívna tabuľa s dataprojektorom, dataprojektor, reproduktory, 17 slúchadiel s mikrofónom, videokamera, zrkadlový digitálny fotoaparát a vybavenie na prevádzku fotoštúdia (stojan, reflektory, zelené pozadie), čím vyhovuje vybaveniu multimediálnej učebne podľa štátneho vzdelávacieho programu.

          Vybavenie kabinetov a knižnice je postačujúce, pomôcky, knihy a didaktický materiál pravidelne obnovujeme z finančných príspevkov Občianskeho združenia P. Pázmánya a Rodičovského združenia. Všetci učitelia cudzích jazykov a slovenského jazyka a slovenskej literatúry disponujú s audioprehrávačom. Učebnice sú zabezpečené pre všetky ročníky na všetky predmety cez Edičný portál Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a sú doplnené pracovnými zošitmi a didaktickým materiálom zo zahraničia (Maďarska).

          Vybavenie telocvične rozpovedá normatívu stanoveného podľa štátneho vzdelávacieho programu, pomôcky postupne vymieňame a nakupujeme nové, napr. na florbal, podložky na jogu, stolnotenisové stoly, dresy pre hráčov a pod.

          6. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia žiakov

          Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.

          Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z platných metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Dbáme na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných. Hodnotenie robíme na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa berie do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.

          Našim cieľom je, aby sme systematickým hodnotením dospeli aj k motivovaniu žiakov k neustálemu rozvoju v rôznych oblastiach. Úroveň dosiahnutých vedomostí a zručností kladených v príslušných učebných osnovách je predmetom pri priebežnom, aj výslednom hodnotení a klasifikácii žiaka. Priebežnú klasifikáciu uplatňujeme pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka. Súhrnná – výsledná klasifikácia sa vykonáva na konci každého polroka.

          Učiteľ vedie evidenciu o každom hodnotení žiaka v elektronickej žiackej knižke (ETK). V priebehu školského roka takto zaznamenáva výsledky žiaka a jeho prejavy, aby následne mohol poskytovať spätnú väzbu a usmerňovať výchovno-vzdelávací proces žiaka ako aj informovať jeho zákonných zástupcov. Učiteľ zaznamenáva výsledky hodnotenia do ETK priebežne, avšak najneskôr do 7 kalendárnych dní odo dňa hodnotenia a klasifikácie žiaka. Pri súhrnnej (polročnej a koncoročnej) klasifikácii je učiteľ povinný zaznamenať výsledok hodnotenia a klasifikácie do ETK do 48 hodín pred konaním klasifikačnej pedagogickej porady.

          Učiteľ oznámi žiakovi výsledok každého hodnotenia a klasifikácie so zdôvodnením. Po ústnom vyskúšaní oznámi učiteľ výsledok hodnotenia ihneď. Výsledky hodnotenia písomných skúšok (testov, projektových prác, prezentácií) oznámi žiakovi a predloží k nahliadnutiu najneskôr do 14 dní.

          Vnútorný systém hodnotenia a klasifikácie žiakov školy je spracovaný do podoby internej smernice (č. 1/2017) záväznej pre každého pedagogického zamestnanca školy pri realizácii hodnotenia a klasifikácie žiakov v danom vyučovacom predmete. Vnútorný systém hodnotenia a klasifikácie školy vychádza z Metodického pokynu č. 21/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stredných škôl. S obsahom internej smernice na hodnotenia a klasifikáciu žiakov sú oboznámení všetci žiaci školy, zákonným zástupcom je dokument sprístupnený na požiadanie v elektronickej, alebo aj tlačenej podobe.  Vnútorná smernica na hodnotenie a klasifikáciu žiakov stanovuje okrem iných:

          • všeobecné zásady hodnotenia a klasifikácie žiakov,
          • získavanie podkladov na hodnotenie a klasifikáciu,
          • postup pri hodnotení a klasifikácii správania,
          • komisionálne skúšky,
          • postup pri hodnotení a klasifikácii prospechu,
          • postup pri hodnotení a klasifikácii projektových prác,
          • hodnotenie a klasifikácia v jednotlivých predmetoch.
          • Okrem hodnotenia vzdelávacích výsledkov sa žiaci kontrolujú aj na základe dodržiavania Školského poriadku.

          7. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

          METÓDY A FORMY HODNOTENIA PEDAGOGICKÉHO ZAMESTNANCA

          Zamestnanci sú kontrolovaní za základe ročného kontrolného plánu rozdeleného na jednotlivé mesiace.

          Hodnotenie školy

          Nástrojom na zisťovanie úrovne stavu školy sú každoročné analýzy uvedených javov, ktoré sú podrobne rozpísané v Správe o výchovnovzdelávacej činnosti za daný školský rok (okrem iného obsahuje SWOT analýzu školy, analýzu úspešnosti žiakov na súťažiach, olympiádach, analýzu prijatých žiakov na vysokú školu).

          Činnosť pedagógov a riaditeľa školy majú žiaci možnosť hodnotiť cez zástupcov Žiackej školskej rady. Zriadila sa aj schránky dôvery, kde žiaci môžu podávať svoje podnety na zlepšenie vybavenia, výchovno-vzdelávacieho procesu, personálneho zabezpečenia a pod.

          V prvom ročníku žiaci vypĺňajú adaptačný dotazník, kde majú hodnotiť náročnosť predmetov, prístup učiteľov, prejavy šikanovania a extremizmu a pod. Výsledky analyzuje a opatrenia prijíma výchovný poradca.

          V poslednom ročníku štúdia žiaci dostávajú hodnotiaci hárok na vyučované predmety, kde hodnotia úroveň osvojenia si vedomostí, prístup pedagógov a celkový dojem o škole. Výsledky sa analyzujú a opatrenia sa uvádzajú vo vyhodnotení ročného plánu kontrolnej činnosti.

          V školskom roku 2008/2009 škola objednala externé hodnotenie inštitúcie vo viacerých rovinách (kvalita výchovno-vzdelávacieho procesu, kvalita riadenia, klíma školy). Na základe zistených údajov vedenie školy prehodnotilo koncepciu rozvoja školy a rozhodlo sa pre nové zameranie. Výsledky zmeny vo všetkých oblastiach mala znova vyhodnotiť tá istá inštitúcia po 5 rokoch, t.j. v školskom roku 2013/2014, aby sa zistilo, či stanovené zameranie školy bolo úspešné, ale napriek objednávke hodnotenie nevykonala. V školskom roku 2017/2018 vedenie školy opätovne pošle objednávku na vyhotovenie externého hodnotenia školy.

          8. Podmienky pre vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

          a) Žiaci so zdravotným znevýhodnením:

          Škola nemá vytvorené podmienky pre vzdelávanie žiakov s telesným postihnutím, ktoré vyžaduje bezbariérový prístup. Takisto nedisponuje pedagogickým asistentom pre žiakov so zrakovým alebo sluchovým postihnutím, avšak v spolupráci so zákonným zástupcom umožňuje integráciu takýchto žiakov. Škola spolupracuje so školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie (centrum špeciálno-pedagogického poradenstva v Hurbanove, centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) hlavne pri diagnostikovaní žiakov s vývinovými poruchami učenia (VPU). Odborný servis zabezpečuje výchovný poradca, v školskom roku 2017/2018 je plánované absolvovanie odbornej prípravy pedagogických pracovníkov školy v tejto oblasti. V prípade diagnostiky žiaka s VPU alebo so ŠVVP v spolupráci so žiakom a jeho zákonným zástupcom sa vypracuje individuálny výchovno-vzdelávací program. Pri hodnotení takéhoto žiaka učiteľ zohľadňuje špecifické hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov podľa odporúčania odborného lekára.

          b) Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia

          Pri nástupe žiakov do prvého ročníka našej školy zmapujeme situáciu a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia poskytneme možnosť získať sociálne štipendium na základe ich prospechu, pričom vybavovania vyžaduje úzku spoluprácu triedneho učiteľa a rodiča alebo zákonného zástupcu žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia. Takémuto žiakovi sa zohľadňuje jeho prostredie pri exkurziách, výletoch a povinných finančných príspevkoch.

          c) Žiaci s nadaním

          Pri žiakoch s nadaním škola spolupracuje s externými odborníkmi (športovými trénermi, aktívnymi umelcami), s rodičmi (vrátane ich informovaného súhlasu so zaradením dieťaťa do programu pre nadaných). Na základe žiadosti zákonného zástupcu umožní riaditeľstvo školy talentovaným žiakom individuálne štúdium. Materiálne zabezpečenie pre vzdelávanie nadaných žiakov (špeciálne učebnice, encyklopédie, alternatívne učebné materiály, učebné pomôcky, výpočtová a rozmnožovacia technika a pod.) škola poskytuje v spolupráci s Občianskym združením Pétera Pázmánya.

          Dodatok č. 1 - dodatok_1_inovovany_ekomuko.doc

          Dodatok č. 2 - dodatok_2_ekomuko_UP_platny_od_1_9_2017.doc