Do fotogalérie bol pridaný nový album ErasmusDays 2024.
Na Gymnáziu Pázmánya Pétera sme sa už po šiesty raz zapojili do iniciatívy ErasmusDays.
Počas týždňa od 14. do 18. októbra sme zorganizovali rôzne aktivity, aby sme sa dozvedeli nielen o programe Erasmus+, ale aj o programe eTwinning. Na začiatku týždňa si študenti prvých dvoch ročníkov zahrali hru o členských štátoch EÚ, presnejšie, lúštili šifru správnym určením krajín EÚ. Po vete „Budujme našu budúcnosť spoločne!“ si pripravili prezentáciu a potom hovorili o histórii EÚ a podmienkach vstupu do EÚ.
V A II a A III mali žiaci nájsť 12 rozdielov medzi dvoma obrázkami a na základe rozdielov sa začala diskusia o tom, ako Európska únia zmenila členské štáty na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni. Debata bola pre žiakov zaujímavá, keďže sa už narodili v EÚ a na vlastnej koži nezažili, aká bola situácia v ich krajine pred naším vstupom. Na záver mali žiaci vytvoriť plagáty o zmenách, ktoré nám členstvo v EÚ prinieslo. Počas týždňa študenti vytvorili aj kútik programu Erasmus+, kde sa podelili o základné fakty o programe Erasmus+ a ukázali fotografie aktivít mobility, ktoré už za posledných 15 rokov uskutočnili. Študenti s prekvapením zistili, že doteraz vycestovalo z našej školy viac ako 110 študentov a 102 učiteľov do 45 rôznych európskych destinácií!
V súčasnosti študujú v zahraničí 4 študenti, všetci na dlhodobej mobilite. Kontaktovali sme ich online, a to Noémi Gál a Daniela Sasáka z Írska a Dóru Nyul a Zsófiu Mátyus zo Španielska. S nadšením rozprávali o svojich zážitkoch, škole, rodinách, internáte a prvom mesiaci v škole. Noémi sa v írskom prostredí tak páči, že sa zapojila aj do výzvy ErasmusDay a natočila videá, v ktorých sa podelila o svoje doteraz najpamätnejšie momenty z programu Erasmus+. V posledný deň týždňa sme privítali Zuzanu Szabóovú z kancelárie Europe Direct, ktorá nám zhrnula začiatky EÚ, jej inštitúcie a hlavných predstaviteľov.
A Pázmány Péter Gimnáziumban immár hatodik alkalommal csatlakoztunk az ErasmusDays kezdeményezéshez. Az október 14. és 18. közötti héten különböző tevékenységeket szerveztünk nemcsak az Erasmus+ program, hanem az eTwinning megismerésére is. A hét elején az első két évfolyam tanulói az EU-tagállamokról játszottak egy játékot, pontosabban az uniós országok helyes azonosításával kódot fejtettek. Az „Építsük együtt a jövőnket!” mondat megfejtése után előadás következett, majd az EU történetéről és az EU-hoz való csatlakozás feltételeiről beszélgettek. A II.A és III.A-ban a tanulóknak 12 különbséget kellett találniuk két kép között, és a különbségek alapján vita indult arról, hogy az Európai Unió milyen változásokat hozott a tagállamok számára országos,, regionális, esetleg helyi szinten. A vita érdekes volt a tanulók számára, mivel ők már beleszülettek az EU-ba, és nem tapasztalták saját bőrükön, hogy milyen volt a helyzet az országban csatlakozásunk előtt. A végén a tanulóknak plakátokat kellett készíteniük arról, hogy milyen változásokat hozott számunkra az EU-hoz való csatlakozás. A hét folyamán a diákok egy Erasmus+ sarkot is kialakítottak, ahol néhány alapvető tényt közöltek az Erasmus+-ról, és fényképeket mutattak be az elmúlt 15 év során már megvalósított mobilitásokról. A tanulók meglepődve tapasztalták, hogy eddig több mint 110 diák és 102 tanár utazott iskolánkból 45 különböző európai helyre! Jelenleg 4 tanuló tanul külföldön, mindannyian hosszú távú mobilitáson vesznek részt. Velük online vettük fel a kapcsolatot, Írországból Gál Noémi és Sasák Dániel, Spanyolországból Nyul Dóra és Mátyus Zsófia csatlakozott. Lelkesen meséltek élményeikről, az iskoláról, a családjukról, a bentlakásos iskoláról és az első hónap tapasztalatairól. Noémi annyira jól érezi magát az ír környezetben, hogy részt vett az ErasmusDay kihívásban is, és videókat készített, hogy megossza eddigi legemlékezetesebb Erasmus+ pillanatait. A hét utolsó napján Zuzana Szabóovát köszöntöttük a Europe Direct irodából, aki az EU kezdeteiről, intézményeiről és legfontosabb képviselőiről adott összefoglaló tájékoztatást.