15. marca oslavujeme Svetový deň spotrebiteľov. Dňa 20. marca, po písomných maturitných skúškach, sa naši maturanti dozvedeli o tomto dni a o ôsmich základných spotrebiteľských právach.
Ochranu práv spotrebiteľov prvýkrát verejne vyhlásil americký prezident John F. Kennedy 15. marca 1962. V ten deň prezident Kennedy vydal historické vyhlásenie, v ktorom zhrnul štyri základné práva spotrebiteľov. Štyri základné práva spotrebiteľov v tom čase boli práva na bezpečnosť, informácie, výber a zastúpenie. V priebehu rokov sa počet týchto práv rozšíril na osem a tvoria základ činnosti Svetovej organizácie spotrebiteľov. Svetový deň sa prvýkrát oslavoval v roku 1983.
Po oboznámení sa so základnými právami sme diskutovali o tom, ako postupovať po kúpe určitých výrobkov a služieb a ako uplatniť svoje práva, ak je zakúpený výrobok chybný alebo pokazený. Pomocou webovej stránky Slovenskej obchodnej inšpekcie skupiny vyhľadávali rôzne výrobky, ktorých predaj inšpekcia nepovolila. Diskutovali o dôvodoch a pôvode týchto výrobkov. Žiaci boli veľmi prekvapení, keď zistili, že stiahnutý tovar pochádza od výrobcov z Číny, Nemecka, Poľska, Singapuru a ďalších krajín.
Március 15-én ünnepeljük a fogyasztók világnapját. Az érettségiző diákjaink március 20-án, az írásbeli érettségi vizsgák után ismerkedtek ezzel a világnappal és a nyolc fogyasztóvédelmi alapjoggal.
A fogyasztói jogok védelmét első alkalommal John F. Kennedy amerikai elnök fogalmazta meg nyilvánosan 1962. március 15-én. Kennedy elnök ezen a napon hirdette ki a négy alapvető fogyasztói jogot összefoglaló történelmi nyilatkozatát. Az akkori négy alapvető fogyasztói jog a biztonsághoz, az információhoz, a választáshoz és a képviselethez való jog volt. Az évek folyamán ezeknek a jogoknak a száma nyolcra szaporodott, alapját képezve a fogyasztóvédelmi Világszervezet munkájának. A világnapot 1983-ban ünnepelték először.
Az alapjogokkal való megismerkedés után megvitattuk, hogy egyes termékek, szolgáltatások megvásárlása után hogyan tudnak eljárni, ill. hogyan tudnak élni a jogaikkal, ha a megvásárolt termék meghibásodik, elromlik. A Szlovák Kereskedelmi Felügyelet honlapja segítségével a csoportok különböző termékeket kerestek, melyeknek forgalmazását a Felügyelet nem engedélyezte. Megvitatták az okokat, ill. a termékek származási helyét. A diákok nagyon meglepődtek, hogy a visszahívott áruk a kínai gyártók mellett németországi, lengyel, szingapúri gyártóktól is származtak.